Katarakt

Katarakt genellikle yavaş ilerler. Bu nedenle hastalar katarakt olduklarını çoğunlukla fark etmez. Örneğin görme düzeyi yüzde 60 a kadar düşmesine rağmen hasta hala yüzde 100 gördüğünü zanneder. Bu riske karşı düzenli göz muayenesinden geçin.

Katarakt nedir?

Her insanın gözünün içinde göz merceği denilen bir doku var. Tamamen saydam olan bu doku hemen göz bebeğinin arkasında, bağlarla asılı duruyor. Göz merceği aşağı yukarı bir nohut büyüklüğündedir. Uzak ve yakındaki görüntüleri yakınlaştırma özelliğine sahiptir. Yaş ilerledikçe merceğin metabolizması bozulur ve mercek saydamlığını yavaş yavaş kaybeder. Sonuçta göz bebeğinin arkasına yani gözün içine ışık giremez. Bunu buzlu bir camın arkasından bakmak gibi düşünebilirsiniz; katarakt olduğunda görüş bu şekilde olur.

İleri yaş hastalığı mı?

Genellikle ileri yaşlarda görülür. İlerleyen yaşla birlikte tüm vücudumuzda olduğu gibi göz merceğinde de yaşlanma meydana gelir. Katarakt bazen doğuştan da var olabilir. Artık genç yaşlarda da sık görülür.

Birdenbire mi olur?

Genellikle yavaş ilerler. Aslında kataraktı olan hasta, katarakt olduğun u anlamadan doktora ‘Gözüm bozuldu, numaram değişti gibi şikayetlerle başvurabilir. Bir de yavaş yavaş ilerlediği için hastalar katarakt olduklarını genelde fark etmezler. Örneğin görme düzeyi yüzde 60’a kadar düşmesine rağmen, hasta hala  yüzde 100 gördüğünü zanneder. Bu da çeşitli sorunlara neden olur ve hastanın yaşam kalitesini düşürür. Mesela hasta, araba kullanırken farkında olmadan olumsuz etkilenir ve katarakt ameliyatından sonra aradaki farkı anlayabilir. Kataraktın farklı tipleri var. Oluşumu ve hızları kişiden kişiye değişir. Bazı hastalarda çok hızlı ilerleyebilir. Örneğin 6 ay-1 yıl içinde görmeyi tamamen kapatabilir. Bazı hastalarda da yavaş yavaş ilerler. Nadiren göze darbe geldiğinde hızlı olarak 1-2 ayda oluşabilir. Yine yüksek dozda kortizon kullanım kataraktın çok hızlı gelişmesine yol açabilir. Ultraviyole ışınları kataraktın oluşumunu hızlandırabilir.

Tamamen görme kaybı olabiliyor mu?

Görme kaybı en son safhada olur. Yavaş yavaş görme azalır, bir süre sonra göz bebeğinin önü kapanırsa görme tamamen ortadan kalkar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir