Sarı Nokta Hastalığı

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?

65 yaş üstü görme kayıplarının en önemli sebebidir. Hastalığın yaş ve kuru tipi bulunmaktadır. Kuru tip ; yavaş yavaş ilerleyen ve merkezi görme noktasının incelmesi ile görmeyi azaltan bir hastalıktır. Görüntünün oluştuğu retinanın sarı nokta dediğimiz tam merkezi bozulmasına rağmen genelde çevresi sağlıklıdır.

AMA ARTIK YENİ BİR ÇÖZÜM VAR; KİŞİYE ÖZEL MAKULA LENSİ

Sarı nokta hastalığı ve kataraktı olan hastalarda özel göz içi makula lensler ile görmeyi arttırmak mümkün.

Göz içine özel makula lensinin yerleştirilmesindeki amaç görüntüyü görme noktasının çevresindeki 10 derecelik bir alana dağıtmak ve sağlıklı retinaya düşen görüntü ile hastanın görmesini arttırmaktır.

KİMLERE UYGULANIR?

Hastalığındaki ilerlemesi durmuş, kataraktı olan hastalar kişiye özel makula lensi tedavisi için uygun adaylardır.

TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Yeni teknolojik gelişmeler ile artık standart ameliyat süresini uzatmadan yaklaşık 5-10 dakikalık bir süre içinde, çok küçük kesilerden göz içine makula lensini yerleştirilir. Genel anesteziye ve hastanede yatmaya gerek yoktur. Operasyon sonrası görmede artış meydana gelmektedir.

Göz içinde ömür boyu göz sağlığını bozmadan kalan, tedaviye engel olmayan bu lensler ile artık sarı nokta hastalığı ve kataraktı olan hastaların çok daha mutlu olacağına inanmaktayız.

makula lensi
sarı nokta hastalığı

“Sarı Nokta Hastalığı” için 2 yanıt

  1. sarı nokta hastalığında kullanılan göz içi lens hangi hastanede uygulanıyor . fiatı nedir. kuru tip dejenarasyonda uygunmudur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir