Sarı Nokta Hastalığında Maküla Lensi

Sarı Nokta Hastalığı : Makula Lensi Tedavisi

Halk arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen, yaşa bağlı maküla dejeneresansı, 55 yaş üstü hastaların görme kayıplarının en önemli sebebidir. Hastalığın kuru ve yaş tipi mevcuttur. Kuru tip yaklaşık olarak tüm sarı nokta hastalarının %85-90’nında gözlenen yaygın tipidir. Yaşlanmak hastalığın ilerlemesindeki en önemli etkenlerden biridir. 60 yaşındaki insanların %13’ünde orta şiddetli sarı nokta hastalığı gözlenir. Bu oran 85 yaşın üzerinde %55’lere çıkmaktadır.

Kuru tip sarı nokta hastalarına yakın geçmişe kadar sadece vitamin destekleri önermekte ve hastalığın ilerlemesini durdurmak için korucuyu önlemler alınmaya çalışılmaktaydı. Görmelerini arttırmak için gözlüklere yerleştirilen az görenlere yardım ekipmanları ve teleskopik mercekler kullanılmaktaydı.

Yeni gelişen teknolojiler ile bu teleskopik sistemler artık göz içine yerleştirilebilmektedir. Bu gelişmelerin son halkası, kuru tip sarı nokta hastalığı ve kataraktı olan hastalara, standart katarakt ameliyatını uzatmadan (5-10 dakikalık süreler içinde) özel göz içi teleskopik ve prizmatik özelliğe sahip merceklerin kullanımıdır. Bu merceklere göz içi makula lensi denir.2.2 mm gibi çok küçük kesilerden göz içine yerleştirilen tek parçalı göz içi makula lensleri ile görüntü büyütülmekte ve hasta olan sarı noktanın 10-20 derecelik çevresine dağıtılmaktadır. Yapılan klinik çalışmalarda hem uzak hem de yakın görmede anlamlı artışlar gözlenmektedir. Bu sayede hastaların hayat kalitesi de artmaktadır.

Sadece yaşa bağlı kuru tip sarı nokta hastaları değil sarı nokta denilen maküla bölgesini etkileyen diyabetik makülopati, maküla delikleri, miyopik dejenerasyon, Stargardt ve Best hastalığı gibi kalıtsal retina dejenerasyonlarında da bu mercekler kullanılmaktadır. Eskiden görme kalitesini çok zor arttırdığımız bu hastalık gruplarında göz içi makula lens uygulamasının, işleme uygun hastalarda çok faydalı olacağına inanılmaktadır.

maküla lensi
sari-nokta-hastaligi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir