Sarı Nokta Tedavisi

SARI NOKTA HASTALARINDA GÖRMEYİ ARTIRAN TEDAVİ

Veni Vidi Göz Grup Medikal Direktörü Op.Dr.Ertan Sunay’ın Sarı Nokta Hastalığı ve  Sarı Nokta Lensi ile ilgili Sözcü Gazetesinde yayınlanan yazısı aşağıdaki şekildedir.

Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı nokta hastalığı görme merkezini etkileyen bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta görme azalır, başlangıçta düz çizgiler eğri veya kırık görünmeye başlar, daha sonra görme alanının merkezinde siyah bir leke meydana gelir.
Hasta nereye bakıyorsa tam ortasını bulanık görür ama etrafını seçebilir.
Sarı Nokta Lensi kimlere uygulanabilir?
Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı (kuru tip ve kontrol altına alınmış ıslak tip) Doğuştan gelen sarı nokta hastalığı
Tavukkarası hastalığı
Sarı nokta deliği
Sarı noktada zar gelişimi Yüksek miyopiye bağlı gelişen sarı nokta hastalığı

SARI NOKTA LENSİ GÖRMEYİ ARTIRIYOR
Sarı Nokta Lensi, ameliyat ile göz içine takılan ve bu hastalarda görme miktarını belli ölçülerde artıran bir göz içi merceğidir. Bu ameliyat sonrasında hastalarda % 30’a varan oranlarda daha iyi görme kalitesi elde edilir. Bu oran, san nokta hastaları için çok rahatlatıcı sonuçlar yaratır”

SİYAH GÖRÜNTÜ KAYBOLUR
Sarı Nokta Hastaları , baktıkları yerin merkezini siyah renkte görürler. Ameliyattan sonra bu durum kısmen düzelir  çünkü göz içine takılan bu lens ile görüntü  merkezi bu siyah lekeli bölgenin dışına kaydırılmış olur.

Kimlerde görülür?
Bu hastalık 70 yaş üzerindeki kişilerde, sigara içenlerde  ve açıkgöz rengine sahip kadınlarda daha sık görülür. Gençliğinde güneş ışığına korunmasız olarak aşırı maruz kalınmış olması da riski artırır.
Tedavisi nasıl yapılıyor?
Ameliyat, göze damla damlatılarak gözün uyuşturulmasıyla yapılır ve ortalama 10 dakika sürer. Hasta ameliyattan sonra ertesi gün kontrole gelmek üzere hemen eve gidebilir. Göz sadece 12 saat kapalı tutulur, daha sonra tümüyle açık kalır.

TAVUKKARASI  HASTALIĞINDA DA ETKİLİ

Tavuk Karası halk arasında gece körlüğü olarak da bilinir. Kişinin önce görüş alanını daraltan, zamanla renkler ve ışık derken sonunda görme yetisinin kaybolmasına yol açan hastalık, yaşam kalitesini düşürüyor. Hayat kalitesini yükselten Sarı Nokta Lensi hastalarında da yüz güldürücü sonuçlar veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir